Punë nga shtepia

5 Lloje të punës në internet që mund ti bëni nga shtëpia

Nëse keni zgjedhur të punoni nga shtëpia në vend që të keni një punë të rregullt në zyrë, ka mundësi që do të preferoni të jeni shefi juaj, ndërsa bëni punë nga shtpia online.

Puna nga shtëpia

Edhe pse prej disa prej nesh preferojnë stabilitetin dhe sigurinë e një pune në zyre. Sidoqoftë, gjithnjë e më shumë njerëz zgjedhin fleksibilitetin e pavarësisë e punës on line në internet.

A keni vendosur të ndryshoni peizazhet e mërzitshme të zyrës në një vend pune alternative? A jeni një nën që kërkoni një punë anësore fitimprurëse? Apo mendoni thjesht se është koha për një ndryshim në karrierë.

Të ngjajshme;

Jeni me fat – sot kalimi në punë nga shtëpia është më i lehtë se kurrë. Në këtë listë të 5 llojeve të punës në internet ju jeni të sigurt për të gjetur disa punë të përshtatshme dhe argëtuese që ju mund të filloni të bëni sot. Dhe fitoni para të mira ndërsa jeni në të

Këto punë on line në internet do t’ju lejojnë të menaxhoni kohën tuaj, të realizoni potencialin tuaj dhe, në shumë raste, të fitoni para të mira.

1.Krijues (shitja e artit tuaj në internet)

 • Facebook është vendi më i mir për të filluar. Krijoni një faqe për produktin ose markën tuaj, ftoni të gjitha kontaktet tuaja të bashkohen dhe dilni me një konkurs me dhurata falas. Në këtë mënyrë ju do të përhapni fjalën në lidhje me produktin tuaj dhe do të merrni bazën tuaj të parë të tifozëve. Ju gjithashtu mund të shtoni një dyqan në faqen tuaj të Facebook ose të bashkoheni në Facebook Marketplace që mundëson blerjen dhe shitjen në aplikacion.
Puno on line nga shtëpija
 • Etsy është platforma më e famshme për shfaqjen e sendeve të punuar me dorë. Por edhe nëse vepra juaj e artit është dixhitale, mund ta shisni këtu. Disa shembuj janë modele të ftesës së dasmave, postera dixhitalë, revista, planifikues qëllimesh etj.
 • Nëse arti juaj është më pak i prekshëm, ju mund të krijoni dyqanin tuaj online me Sellfy.Sipërmarrësit krijues e përdorin këtë mjet për të shitur produkte dixhitale si video ose foto të paravendosura, libra elektronikë ose modele të shkrimit të kopjimeve, animacione, kumbona, rrahje, apo edhe modele të thurjes.
 • Shit bluza, posterë, kriklla, kapele, apo edhe çanta me modelin tuaj ose citate të bukura.Shërbimet e dërgimit, si Printful, merren me të gjithë shtypjen, paketimin, markën dhe madje dërgimin në vendin e duhur. Thjesht duhet të ngarkoni dizajne, të tërheqni blerësit dhe më pas të merrni fitimin tuaj. Disa përdorues kanë raportuar se fitojnë mbi 1.200 dollarë brenda tre javësh me këtë shërbim.

2.Shit kurse on line

Mësimi në internet është një treg i lulëzuar që parashikohet të arrijë në 240 miliardë dollarë deri në vitin 2023, kështu që ka shumë para për të fituar për këdo që ka aftësi për të ndarë.

Nëse keni njohuri për dizajnin, fotografinë, shëndetin dhe palestrën, biznesin, zhvillimin personal, muzikën, modën, teknologjinë, shkrimin ose një temë tjetër, mijëra studentë mund të dëshirojnë të mësojnë nga kursi juaj.

Mund të filloni duke aplikuar si mësues në platformat e njohura të kurseve në internet si skillshare dhe Udemy.

Gjithashtu, sigurohuni që të krijoni një profil të besueshëm të LinkedIn dhe të ofroni një video falas intro për kursin tuaj.

Ka mësues që bëjnë mbi 30 mij dollarë në vit në Skillshare ndërsa 10 tutorët kryesorë të Udemy arritën të fitonin 17 milion dollarë brenda një viti. Edhe pse këto numra janë me siguri të vështirë për t’u arritur për një mësues fillestar, mund të dëshironi të fitoni nga 100 deri në 1000 dollarë nga mësimi juaj i parë.

3.Shqyrtues i produkteve në YouTube

Shumica prej nesh kanë kontrolluar një përmbledhje të produkteve në YouTube përpara se të bejm një blerje. Pse të mos provoni të jeni në anën tjetër të ekranit dhe të ofroni videot tuaja për rishikimin e produktit tuaj?

Lajmi i mirë është se ju mund të rishikoni produktet tuaj të preferuar – qoftë teknologji, bukuri, dekor në shtëpi, palestër apo ndonjë tjetër.

Këtu janë disa mënyra për të fituar duke vendosur link ne prshkrimin e produktit në YouTube:

 • Reklama në YouTube – nëse keni shumë pamje, reklamimi mund të jetë një burim i mirë i të ardhurave.
 • Afilliate marketing [reklamimi iprodukteve te tjetr kujt]– vendosni një lidhje në përshkrimin e videos dhe merrni një përqindje të shitjes.
 • Rishikimin e produkteve të sponsorizuara – punësohuni nga markat për të bërë komente specifike për produktin. Uebfaqet si Famebit dhe Grapevine janë një vend i mirë për të kërkuar sponsorizime të paguara.

Me kalimin e kohës, ju mund të rritni audiencën tuaj, të fitoni ndikim dhe të arini më shumë marrëveshje për të rishikuar produktet që doni.

4.Blloger

Siç përshkruhet më lart, marketingu i filialeve është një burim i përhapur i të ardhurave për blogerët. Sidoqoftë, ju mund të fitoni para si shkrimtar duke përdorur mënyra të tjera gjithashtu.

Disa mënyra të tjera për të fituar si një bloger (përveç marketingut të filialeve):

 • Vendosja e reklamave në blogun tuaj dhe pagesa sa herë që një vizitor klikon mbi to.
 • Rishikim i produkteve ose shërbimeve te kompanive të tjera. Sigurohuni që ato janë të rëndësishme për audiencën tuaj dhe se ato nuk janë përmbajtja juaj e vetme.
 • Ofrimi i përmbajtjes shtesë të paguar brenda artikujve tuaj (p.sh., libër elektronik që mund të shkarkohet, konsultime në internet ose produkte të lidhura).
 • Shitja e përmbajtjes për klientët tuaj. Ju ose mund të shkruani artikuj për blogun e klientit tuaj ose postime të miqve në platforma me reputacion, përfshirë lidhjet në faqen e klientit tuaj. Klienti juaj do t’ju paguajë për përhapjen e fjalës në lidhje me shërbimet e tyre dhe përmirësimin e renditjes së tyre në motorët e kërkimit.
 • Shkrimi për bloge dhe media të tjera që paguajnë kontribuesit e miqve.

Përfitimi më domethënës i blogimit është se nuk ju nevojitet ndonjë buxhet për ta filluar atë – vetëm aftësi dhe ekspertizë të mirë shkrimi në një temë të nxeht ose një lloj përvoje unike.

5.Menaxhues i mediave sociale

Kjo punë nganjëherë shënohet nën asistentin virtual. Sidoqoftë, pasi menaxhimi i mediave sociale është një aftësi shumë e kërkuar, punëdhënësit shpesh e kërkojnë atë veç e veç.

Nëse jeni njohës i mediave sociale, mund të krijoni pako shërbimesh që bizneset mund të blinin nga ju.

Një paketë themelore mujore e menaxhimit të mediave sociale mund të përfshijë:

 • Vendosja e një profili në mediat sociale (nëse është e nevojshme)
 • Monitorimi i 3-5 platformave të mediave sociale, duke iu përgjigjur komenteve dhe mesazheve
 • Krijimi i përmbajtjes dhe postimi disa herë në javë
 • Shtimi i hashtags, imazheve dhe lidhjeve përkatëse

Menaxhimi i mediave sociale është një lloj pune i paguar mirë që është në kërkesa të mëdha. ëshhtë gjithashtu një punë shumë fleksibile pasi mund të planifikoni postimet në çdo kohë dhe kudo.

Nëse zgjidhni këtë rrugë, konsideroni të punoni me disa klientë në të njëjtën kohë për të maksimizuar të ardhurat tuaja.

Të qenit një profesionist në punën on line në internet fillon me vendosmëri.

Sapo t’i premtoni vetes që të punoni për përfitimin dhe rritjen tuaj, ju duhet të organizoni jetën tuaj në atë mënyrë që të nxisë produktivitetin dhe efikasitetin. Ekzistojnë gjithashtu aplikacione dhe burime të shumta që do t’ju ndihmojnë të arrini më shumë duke punuar më pak.

Sugjerime të tjerë për punë nga shtpia