Sa para mund të fitoni nga Youtube? 10 Youtubers më të suksesshm

10 Youtuberat më të suksesshm për 2019

10 Youtuberat më të suksesshm për 2019

Që nga debutimi i YouTube në 2005 dhe blerja pasuese e Google në 2006, YouTube ka inkurajuar miliona individë në “Broadcast Yourself”, me rezultatin që komuniteti i ndarjes së videove është zgjeruar në mënyrë ekstreme në 1.300,000,000 shikime të përditshme dhe vlerësohet të jetë me vlerë 14.52 miliardë dollarë.

YouTube është një pjesë integrale e shoqërisë së sotme, sa që ofertat e larmishme në faqen shfaqin gjithçka. Lloji i përmbajtjes që po prodhohet në YouTube është nga të gjithë fushat. Ekzistojnë shumë prodhues të përmbajtjes, por shumica prej tyre nuk fitojnë para nga përpjekjet e tyre.

Disa njerëz kanë arritur të bëjnë para me YouTube, dhe gjithashtu ta kthejnë platformën në një karrierë. Nuk ka një tip të vetëm të yllit në YouTube, por të gjithë ata duket se kanë personalitete që janë më të mëdha se jeta.

Para të mëdha për disa YouTubers

Filma, klipe filmike, shfaqje televizive, karikatura, videot muzikore, këngë, lojrat, mësimet, komentet sociale, lajmet dhe teoritë e konspiracionit të gjitha vlejn për shikuesit dhe pajtimtarët. YouTube është përdorur për të gjitha llojet e qëllimeve nga zhurma në sfond deri tek mundësitë arsimore.

Duke dalë nga një gamë e gjerë e videove është një grup i vogël i individëve që janë ngjitur në popullaritetin global dhe kshtu duke sjell pasuri. Fakti që njerëzit jo vetëm që mund të fitojnë para në YouTube, por shuma të mëdha parash kanë bërë që shumë njerëz të besojnë se edhe ata mund ta arrijnë këtë qëllim dhe që me të vërtetë është po aq e thjeshtë sa “transmetimi i vetvetes”.

Ky mentalitet përforcohet më tej nga fakti se ekonomia globale është në rënie të lirë, pasi ka kaluar nga vendet e punës me kohë të plotë me përfitime dhe siguri në koncepte të ekonomive ku njerëzit grumbullohen së bashku pr punë të pavarur me kohë të pjesshme. YouTubers më të suksesshm janë në 1% të elitës globale dhe sjellin miliona.

Shumë vende janë aktualisht në një recesion ose do të jenë, me një klasë të mesme që qarkullon rrjedhën e proverbialit. Në një mjedis si ky, njerëzit krkojn të fitojnë jetesën ne menira te ndrishme

Më pak punë dhe paga më të ulëta i nxisin njerëzit e të gjitha moshave dhe kombësive të kërkojnë pasurinë dhe famën e tyre jo në ekranin e argjendtë të Hollivudit por në miliardat e ekraneve më të vogla të YouTube.

Duke u bërë një ndikues, një punë e panjohur një dekadë më parë ka tërhequr shumë njerëz që nuk mund të gjejnë punë të rregullt, por janë edhe të joshur nga ideja të qenurit i famshëm. Të jesh një ndikues përmbush ëndrrën e imagjinuar të kapitalizmit kapitalist të rilindur për lecka për pasuri ose përçarje në “kohën e madhe”.

YouTube është një platformë kryesore me përmbajtje dhe për disa njerëz, ka qenë jashtëzakonisht fitimprurës.

Si fitoet para në Youtube

Si saktësisht fiton dikush në YouTube? Si fitojnë në të vërtetë yjet më të mirë në YouTube miliona? Bërja dhe postimi i videove është çështje relativisht e thjeshtë, por tërheqja e tre çelësave të artë është çështje tjetër.

Ato çelësa të artë janë pajtimtarë, reklama (sa reklama duhet të luajmë gjat videos?) Dhe sponsorizim.

Shikuesit mund të pajtohen me YouTubers e tyre të preferuar, dhe sa më shumë pajtimtar të ketë dikush, kompanitë e reklamimit patjetër marrin shënime. Nga ana tjetër, ata hedhin paratë e tyre në “yll” me shpresën se mund të bindin shikuesit të provojnë produktin e tyre ose të vizitojnë vendin e tyre pas një reklame të thjeshtë 15-25 sekondë.

Të ngjajshme;
Si te fitoni para nga youtube

Sa fitojn Youtubers më të sukseshm dhe kush jan ato

Atëherë, kush janë këta njerëz misteriozë që kanë gjetur kodin magjik të suksesit dhe famëkeq në botën virtuale?

Edhe pse listat e yjeve më të mëdhenj në YouTube ndryshojnë, sipas publikimit, raportet më të fundit të fitimit u botuan në gusht 2019, dhe për këtë arsye, lista e mëposhtme është një përmbledhje e prgjithshme e superyllave më të suksesshme neto.

1. PewDiePie

Një gejmer suedez emri i vërtetë i të cilit është Felix Kjellberg, PewDiePie esht një yll në YouTube. Megjithë disa video antisemite, ai ende ka numrin më të madh të ndjekësve (100 milion) dhe reklamuesit ende qëndruan pranë tij, duke paguar deri në 450,000 dollarë për një video të sponsorizuar.

Në fillim te famës së tij, ai filloi të lidhë mallrat që ai shet në faqen e tij të internetit, duke e lidhur me kanalin e tij, YouTube.

Një burim pretendon se ai fiton 6.5 milion dollarë në muaj, por një tjetër vendos fitimet e tij në vetëm 12.5 milion dollarë këtë vit.

Sipas një liste, ai po bie në popullaritet, megjithatë mbetet në dhjetëshen e parë. Pavarësisht nga renditja e tij aktuale, ai mbetet udhëheqësi më i madh në internet me një pasuri të vogël midis tridhjetë deri në pesëdhjetë miliardë.

2. Dude Perfect

Në një pushim nga shumica e lojrave në këtë listë, Dude Perfect është një grupë prej pesë djemve që tregon shkathtësisë fizike dhe të mjeteve të mashtrimit.

Për shkak të shfaqjeve të tyre mbresëlënëse dhe në dukje të pamundura, të cilat kanë një ton komedi, ata tërheqin si shikuesit ashtu edhe reklamat, me të ardhura prej 14 milion dollarësh.

3. Vanoss Gaming

Mendja e lojtarit kanadez Evan Fong, Vanoss Gaming përmban video shumë të veçantë të tij duke luajtur lojëra kryesore si Call of Duty dhe Assassin’s Creed.

Ai ka 23.9 milion abonentë dhe fiton 15.5 milion. Sipas Forbes, ai ka provuar të shkëputet nga karakteri dhe të bëhet një reper, por mjerisht, suksesi e ka zënë atë në atë fushë dhe ai është rikthyer të luajë lojëra video.

Sidoqoftë, ai ka punuar si drejtor krijues për një lojë video dhe bashkëautor i një serie të animuar me kompjuter.

4. DanTDM

DanTDM është një gejmer britanik i cili specializohet në Minecraft, pasi e ka luajtur atë në kamera për gjashtë vjet, në njëfarë mënyre arriti të grumbullojë njëzet milion ndjekës.

Ai hedh mallrat e tij, kapelave të bejsbollit dhe kapuçave, dhe madje pati një turne në 2018.

Ai bën 16.5 milion dollarë dhe së fundmi është zgjeruar për të luajtur Fortnite në kamera. Pasi kam pasur një fëmijë të fiksuar me Minecraft, unë e di fuqinë e DanTDM, emri i vërtetë i të cilit është Daniel Middleton.

5. JuegaGerman

Një YouTuber i lartë Kilian, JuegaGerman është një aktor dhe muzikant i zërit. Me sa duket, ai shet shumë bluza, dhe të ardhurat e tij prej 2.2 milion dollarë në muaj janë me shum për shkak të shitjeve të mallrave sesa të ardhurave nga reklamat. Kjo padyshim që do të thotë se ai shet shumë bluza.

Pretendimi tjetër i tij për famë është se ai ishte zëri i Julian në versionin spanjoll të Ice Age: Course Course. Duket se aq pak e ka marrë shumë larg….

6. Markiplier

Vendi i lindjes në Hawai, Mark Edward Fischbach është një lojtar me PS4 në mënyrë të vendosur në dorë dhe e ka vendosur atë në një karrierë yjore të marrëveshjeve të markave me shtatë figura, një turne në Amerikën e Veriut dhe një linjë të kohës së lirë të kohës së lirë, e quajtur Mantel, e krijuar me dhjetë banorët e tij më të mirë, Jackspeticeye.

Ai ka 23 milion pajtimtarë dhe të ardhura mesatare prej 12.5 milion dollarë. Nuk është aspak keq për stilin e lartë të komenteve të kompletuara me bërtitje dhe mallkime.

7. Collins Key

Një finalist në Got Talent i Amerikës, Collins është një magjistar, i cili të paktën e dallon atë nga lojtarët. Videot e tij marrin 4.5 milion shikime të përditshme, gjë që natyrisht do të thotë shumë e ardhura nga reklama.

Edhe ai shet mall, por në përpjekje për të qenë ndryshe, shet pajisje telefonike dhe afishe. Ai bën 2.1 milion dollarë në muaj.

8. Atta Halilintar

YouTuber-i më i lartë i Indonezisë, Atta Halilintar, ka 18.5 milion abonentë, të cilët duan të shikojnë prangat e tij në video. Ai është gjithashtu një reper dhe aktor me dyqanin e tij në internet, kështu që ai mund të shesë drejtpërdrejt te fansat që mund të dëshirojnë mallin e tij, me rezultatin përfundimtar që ai bën afër 1.6 milion dollarë në muaj.

9. Jacksepticeye

Si të tjerët në këtë listë, Jackspeticeye është një lojtar, videot e të cilit përmbajnë koment, ngjyra dhe çmenduri. Irish Sean McLaughlin është YouTuber më i popullarizuari në Irlandë, i cili ka arritur të përdorë popullaritetin e tij për të bërë një marrëveshje për Disney dhe platformën live-streaming Twitch. Ai bën rreth 1.6 milion dollarë në muaj.

10. Smosh

Smosh është një duo amerikan i komedisë i përbërë nga Anthony Padilla dhe Ian Hecox, ata kanë grumbulluar njëzet e katër milion abonentë. Duke parë dhe mësuar nga yjet e tjerë në YouTube, dueti ka diversifikuar ofertat e tyre, duke pasur kanale të shumta që adresojnë një sërë interesash. Ata bënë 11 milion dollarë vitin e kaluar.

Çfar duet për të qen i suksesshm në Youtube

Duket se fituesit më të lartë në YouTube kanë arritur sukses të pafalshëm duke ofruar shumë pak. Pastaj përsëri, kjo mund të varet nga perspektiva e dikujt.

Megjithatë, të bërit yll në YouTube kërkon durim, aftësi (po, me të vërtetë) dhe fat. Përveç këtyre faktorëve, marka dhe përmbajtja janë thelbësore, sepse njeriu duhet të dalë nga turma. Vetëm imitimi ose kopjimi i yjeve të tjerë ose formula e tyre nuk është garanci e suksesit.

Prandaj, me siguri që fjalë për fjalë paguan të jenë të ndryshme, pa qenë e nevojshme të garoni drejt fundit për sa i përket përmbajtjes së diskutueshme ose pa shije. Për çdo histori suksesi, ka shumë raste të fatit të vështirë ose të keq. Të jesh në vendin e duhur në kohën e duhur me idenë e duhur është një kombinim shumë i rrallë që sjell fat të jashtëzakonshëm.

Ka mësime dhe artikuj në internet që mund të ndihmojnë një ëndërrimtar të mundshëm të bëhet “gjëja tjetër e madhe” në YouTube. Këto burime japin udhëzime se si të filloni dhe si të fitoni

Të ngjajshme;