Si te fitoni para nga youtube

Si te fitoni para nga youtube

Sa kohë kaloni duke shikuar YouTube çdo ditë? A nuk do të ishte mirë nëse mund të ishit krijues, duke fituar para nga Youtube?

Videoja e parë e ngarkuar ne YouTube i ngarkuar ndonjëherë ishte më 23 prill 2005, me titullin “Unë në kopshtin zoologjik”. Disa 13 vjet më vonë, dhe YouTube ka mbi 1.9-miliardë shikues. Zhdo ditë, audienca globale shikon më shumë se 5-miliardë video, me seancën mesatare të përdoruesit në YouTube që zgjat 40 minuta.

Ky është një audiencë domethënëse. xhdo tregtar i Internetit do të donte të merrej me kapjen e një shikimi për klientët e tyre. YouTube ka pothuajse aq përdorues mujorë sa Facebook, duke e bërë atë platformën e dytë më të madhe sociale në internet. Shumë përdorues shikojnë video pa u regjistruar në një llogari zyrtare të Google, duke i bërë numrat e shikimeve jozyrtare të platformës edhe më të larta.

Sipas një studimi të vitit 2018 nga Weareflint, pothuajse 90% e përdoruesve të internetit në Amerikë të moshës nga 18 deri në 44 vjeç, i qasen YouTube të paktën një herë në muaj. Në një zbulim tronditës, i njëjti studim vëren gjithashtu se 51% e përdoruesve të vjetër të internetit mbi 75 vjeç, përdorin YouTube.

Me një audiencë kaq të madhe në platformë, ju mund ta bëni atë si një krijues nëse keni përmbajtje me cilësi të lartë që njerëzit duan të shohin. Pra, kërkoni te dini si të fitoni para në YouTube? Në këtë udhëzues, ne do t’ju japim gjithçka që ju duhet të dini për të fituar para ne youtube.

A duet ta lini punën pr të punuar ne youtube?

Mund ta imagjinoni të krijoni përmbajtje dhe të ngarkoni video në YouTube për të jetuar? Ka miliona krijues që marrin para nga YouTube çdo muaj për nga reklamat. Ju mund të arini këtë nëse e dëshironi mjaftueshëm.

Para se të marshoni në zyrën e shefit tuaj dhe të njoftoni se jeni duke dhënë dorëheqjen për të filluar një kanal në YouTube, mund të jetë një ide e mençur të hulumtoni më shumë rreth kërkesave dhe përfitimeve të të qenit një krijues me kohë të plotë në YouTube.

Lexoni: Sa Mund te fitoni si Youtuber?
10 Youtuberat me te suksesshm pr 2019

Sigurisht, është e mundur të sigurosh jetesën e jashtëzakonshme duke qenë krijues i përmbajtjeve, por kërkon kohë për të ndërtuar një audiencë dhe për të marrë një shikim të shëndetshëm në çdo video që ngarkon. Disa YouTubers luftojnë për vite me rradhë para se të provojnë një pikë mospërfilljeje ku përdoruesit fillojnë të abonohen masivisht.

Kështu që, para se të vendosni të braktisni punën tuaj të ditës, filloni një kanal dhe punoni në të me kohë të pjesshme. Kur të ardhurat tuaja mujore nga kanali juaj tejkalojnë 75% të pagës tuaj mujore, mund të mendoni për dorëheqjen.

Tregimet e suksesshme në YouTube

Një shembull i shkëlqyeshëm i këmbënguljes së nevojshme për të aritur në YouTube, është mbreti i podcast, Joe Rogan. Joe e filloi podcast-in e tij në vitin 2010. Në atë kohë, ideja e Joe ishte të ulemi dhe të bisedonim me miqtë e tij në një ambient joformal.

Me kalimin e viteve, Joe ftoi qindra të ftuar në shfaqjen e tij, nga luftëtarët e MMA tek shkencëtarët. Sidoqoftë, para vitit 2016, “Joe Rogan Experience”, emri i kanalit të tij, arriti vetëm disa mijëra shikime për podcast.

Në vitin 2016, Joe arriti një pikë te lart te shikueshmeris me shfaqjen e tij, ku numëri i abonuezve filloi të rritet në mënyrë eksponenciale. Sot, Joe Rogan Experience ”ka më shumë se 5.5 milion abonentë, me mbi 1 milion shikime në shumicën e podcast-ve të tij.


Shfaqja e tij e fundit me teoricisten e komplotit, Alex Jones, aktualisht ka më shumë se 16-milion shikime në YouTube, duke e bërë atë podcast më të njohur të të gjitha kohërave. Joe tani fiton një mesatare të vlerësuar prej 30,000 $ për podcast, duke bërë rreth 5-podcast në javë.

YouTubers të tjerë të suksesshëm përfshijnë “PewDiePie”, një kanal i drejtuar nga një gamer suedez aktualisht ka mbi 100 milion abonentë. Logan Paul është një tjetër shembull i shkëlqyeshëm i një superylli në YouTube, me kanalin e tij që fiton atij rreth 13 milion dollarë në vit.

Edhe Ju mund të Jeni Superstari i YouTube

Edhe Joe Rogan, PewDiePie dhe Logan Paul duhej të fillonin diku në platformë. Sigurisht, ata mund të kenë pasur tashmë një prani mediatike që i bëri kanalet e tyre më tërheqës për një audiencë më të gjerë., Sidoqoftë, ata vunë kohën dhe përpjekjen për të bërë një sukses të kanaleve të tyre përkatëse.

Si një krijues i ri, duhet të modeloni këta YouTubers të suksesshëm dhe të qëndroni këmbëngulës kur përpiqeni drejt qëllimit tuaj për të fituar para nga platforma.

Karakteristikat e YouTubers të suksesshëm

Të gjithë YouTubers më të mirë kanë një gjë të përbashkët – ata e marrin seriozisht kanalin e tyre dhe vazhdojnë të prodhojnë përmbajtje me cilësi të lartë.

Një tjetër shembull i shkëlqyeshëm i një histori suksesi të kohëve të fundit që vjen nga puna e vështirë është surferi, Ben Gravy. Ben e filloi kanalin e tij pak më shumë se 4-vjet më parë.

 • Ky surfer i Lindjes jeton në New Jersey. Ben e filloi kanalin e tij si një mënyrë për të jetuar një mënyrë jetese të matur, larg drogës dhe alkoolit, duke bërë diçka që ai do – duke surfuar valët.
 • Tre vjet më vonë, dhe Ben ka përjetuar mjaft udhëtim. Ai u takua me surferin më të mirë në botë, Kelly Slater – i cili e ftoi atë në fermën e tij të shfletimit në Kaliforni, një privilegj që vetëm një pjesë e vogël e surfuesve profesionistë marrin përvojën.
 • Ben kohët e fundit mori edhe një makinë Subaru Outback 2020 të sponsorizuar nga Delaware Subaru. Kjo marrëveshje e sponsorizimit tregon që madje mund të merrni një makinë falas duke bërë video në YouTube.
 • Sidoqoftë, Ben lëshoi ​​një video çdo ditë për tre vitet e fundit, duke ndërtuar në mënyrë të qëndrueshme një audiencë. Pra, është e sigurt të thuhet se përkushtimi i tij për të rritur kanalin e tij ka filluar të paguajë për të.
 • Pavarësisht nëse janë Ben Gravy, Joe Rogan ose Logan Paul, të gjithë këta YouTubers kanë një gjë të përbashkët – Një përkushtim për ndërtimin e kanalit të tyre që kufizohet në një fiksim.

Si te fitoni para nga youtube

Ekzistojnë dy modele për të fituar para në YouTube, si një platformë reklame, ose si reklamues. Reklamuesit paguajnë YouTube për reklamat Bumpers, preroll ose TrueView dhe YouTube i vendos këto reklama para shikuesve para ose gjatë videos.

Reklamuesit promovojnë produktet e tyre përmes përmbajtjes së njerëzve të tjerë. Ata fitojnë para nga shitja e produkteve ose shërbimeve të blera nga shikuesit që kthehen në shpallje.

Si një platformë reklamash, kanali juaj në YouTube pret brende të tjera ose përmbajtje të kanaleve si një bashkëpunëtor me pagesë ose si një partner në YouTube.

Le të zbulojmë secilën nga këto strategji të fitimit të parave për të parë se cila është e përshtatshme për ju.

Strategjia 1 – Të bëhesh reklamues

Reklamuesit në YouTube krijojnë kanale YouTube të populluara me përmbajtjen dhe reklamat e tyre. Reklamuesit paguajnë YouTube për t’i vendosur këto reklama përpara videove me një audiencë të madhe, të synuar. YouTube do të vendos reklamat tuaja në kanale me përmbajtje të rëndësishme për kanalin tuaj, dhe reklamat mund të jenë nga brende të mëdha ose individë me audiencë shumë të synuar.

Nëse jeni duke kërkuar të zbatoni këtë strategji, duhet të dini se po luani lojën e gjatë. Mund të jetë sfiduese për reklamuesit që të marrin ekspozimin e nevojshëm, përveç nëse shpenzojnë shuma të mëdha parash në platformë.

Ekziston gjithashtu mundësia që audienca juaj e synuar të mos shikojë reklamën tuaj, dhe normat e klikimit mund të jenë minimale në krahasim me atë që prisnit nga përpjekjet tuaja. Sidoqoftë, hulumtimi vërteton se kjo strategji funksionon për shumicën e reklamuesve, dhe shumica bëjnë një kthim të shëndetshëm të investimeve të tyre në marketing.

Kur bëhet fjalë për shfaqjen e reklamave në YouTube, reklamuesit kanë tre lloje te reklamave.

“Preroll Ads”

Këto reklama janë të ngjashme me reklamat brenda transmetimit që luajnë para një videoje. Sidoqoftë, ndryshimi me një reklamë paraprake është se përdoruesi nuk mund ta kalojë atë pas 5 sekondash. Këto video shfaqen nga diku midis 15 dhe 30 sekondave, dhe reklamuesi paguan për klikim.

Ju mund të përdorni reklama të paravendosura për të vendosur një thirrje-veprim që drejton shikuesit në një faqe, duke rritur strategjinë tuaj të gjenerimit. YouTube gjithashtu lejon reklamuesit të përdorin opsionet e rifreskimit dhe rivendosjes, të cilat ju lejojnë të dërgoni më shumë reklama për përdoruesit që merren me kanalin tuaj në YouTube.

“True view”

Këto reklama janë të shkëlqyera për tregime. Ata drejtojnë së bashku me videon aktuale që përdoruesi po shikon, duke lejuar reklamuesit të krijojnë reklama më të gjata dhe me cilësi të lartë. Reklamat TrueView vijnë në dy formate, në transmetim dhe zbulim.

Reklama në video transmetohet para videos së përdoruesit, duke u dhënë përdoruesve mundësinë të kalojnë videon pas 5 sekondash. Reklamuesit mund të bëjnë video brenda transmetimit kudo nga 12-sekonda deri në 6-minuta në gjatësi.

Reklamat Discovery do të shfaqen në shiritin e djathtë të përdoruesit në video, poshtë videos “Up Next”. Këto reklama janë të shkëlqyera për ndërtimin e pamjeve të videove tuaja dhe zhvillimin e brendit tuaj.

Reklamuesit paguajnë YouTube një komision fiks sa herë që reklama merr një pamje për reklamat TrueView. Reklamuesit matin suksesin e fushatave të tyre përmes Google AdWords. YouTube numëron vetëm një pamje kur një përdorues harxhon më shumë se 30 sekonda duke shikuar reklamën, ose klikon në faqen e uljes së reklamuesve ose faqen e internetit.

Bumpers

Këto reklama kanë kohën më të shkurtër në YouTube. Këto pika reklame prej 6 sekondash luajnë para se të fillojë videoja e përdoruesit, dhe ato janë gjithashtu të dobishme për përgjime në video më të gjata, siç janë podcast-et. Hulumtimet tregojnë se 90% e shikuesve kanë tendencë të mbajnë mend keto reklamat, duke i bërë ato një nga format më reklamuese me kosto efektive në platformë.

YouTube ngarkon reklamuesit një CPM, një sistem faturimi kosto-minutë, ku reklamuesit paguajnë për çdo 1.000 shikime të reklamës suaj në YouTube. keto reklama janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të forcuar një fushatë reklamimi TrueView.

Strategjia 2 – Fillimi i një platforme reklamimi

Kur shumica e njerëzve mendojnë të përdorin YouTube për të fituar para, ata po mendojnë për strategjinë e platformës së reklamimit. Me këtë metodë, ju po fitoni para nga ritja e brendeve të tjera ose reklamave të njerëzve në kanalet tuaja përpara se të luhen videot tuaja.

Programi i Partnerëve në YouTube

Ky program lejon kanale të suksesshme në YouTube të fitojnë para nga videot e tyre duke vendosur reklama në përmbajtjen e tyre të paguar nga përdoruesit e tjerë të YouTube, ndërmarrjet dhe markat. Ju do të duhet të përmbushni kriteret e kualifikimit që kanali juaj të ketë të drejtën e fitimit të parave, dhe ne do t’i diskutojmë këto kritere më vonë në këtë artikull.

Nëse kanali juaj ka të drejtë për fitim parash, ju do të duhet të pajtoheni me termat dhe kushtet e YouTubes YPP, dhe pastaj të paraqisni kanalin tuaj për shqyrtim nga ekipi i moderatorit YouTube. Ekipi kthehet tek ju me rezultatet e rishikimit tuaj brenda një jave nga paraqitja juaj.

Do të duhet të regjistroheni edhe për një llogari Google AdSense, duke ju lejuar të merrni të ardhura përmes llogarisë suaj në YouTube.

Shuma e parave që merrni ju korrespondon me numrin e videove që krijoni brenda një jave. Për shembull, Joe Rogan prodhon katër deri në pesë podcast në javë mesatarisht, me një gjatësi totale të videos rreth 1 deri në 3-orë.

Krahasoni këtë me një përdorues tjetër që poston vetëm një herë në javë ose çdo dy javë, dhe mund të filloni të shihni se si vëllimi i postimit kontribuon në të ardhurat tuaja në YouTube. YouTube ndan të ardhurat nga reklama midis partnerëve në program. Google merr 45% të parave të reklamës, dhe ju i mbani të tjerët 55%.

Lidhje partnere partnere

YPP u ofron krijuesve një mënyrë të shkëlqyeshme për të fituar para me kanalet e tyre dhe të fitojnë të ardhura në internet. Sidoqoftë, nuk është opsioni i vetëm për YouTubers që kërkojnë të përfitojnë nga të ardhurat nga reklamat.

Lidhjet e bashkëpunëtorëve janë një tjetër strategji popullore e përdorur nga YouTubers për të rritur të ardhurat e tyre. Nëse keni fituar një kanal të suksesshëm, ka shumë marka të gatshme të punojnë me ju. Një shembull është Dollar Shave Club.

Kjo kompani vendosi të marrë një rrugë tjetër për të reklamuar në YouTube, një me një avantazh më personal. Dollar Shave Club identifikoi kanalet kryesore të ndikimit në podcast në YouTube, duke u ofruar krijuesve mundësinë për të promovuar produktet e markës.

Një grup i zgjedhur i YouTubers pastaj vendosni kompaninë për një minutë ose dy në videon aktuale përpara se të lëvizin duke diskutuar mbi përmbajtjen. Mendoni si të ngjashme me një reklamë në radio. YouTuber shënon markën ose produktin dhe më pas i thotë audiencës të klikojë një lidhje në video ose kutinë e përshkrimit.

Lidhja tërheq shikuesin në një faqe, ku shikuesi mund të bëjë blerjen e tij duke përdorur një kod zbritje të ofruar nga YouTuber. Hulumtimet tregojnë se kjo është një strategji tepër efektive e marketingut dhe është shumë e popullarizuar në mesin e YouTubers.

Mbështetuni te tifozët tuaj për financim

Mbështetuni te tifozët tuaj për financim
Siç u përmend, është sfiduese të ndërtosh një kanal që është gati për fitim parash. Edhe kur keni arritur statusin e duhur për fitim parash, mund të zgjasë 6 muaj deri në një vit para se të filloni të shihni fluks të konsiderueshëm parash nga videot tuaja.

Në ndërkohë, disa YouTubers të zgjuar dolën me një zgjidhje për t’i ndihmuar ata të fitojnë më shumë para, ndërsa ata presin që të ardhurat nga reklamat të rriten. Kërkimi nga fansat tuaj për të financuar kanalin tuaj është një metodë e zgjuar e krijimit të një fluksi të ardhurash nga kanali juaj.

Vendosni një llogari Paypall dhe kërkojuni ndjekzve tuaj të dhurojnë fonde. Disa YouTubers mendojnë se kjo strategji është e ngjashme me lypjen, dhe krenaria e tyre merr rrugën e një modeli të suksesshëm të financimit. Realiteti është që njerëzit do të jenë më se të gatshëm të dhurojnë në kanalin tuaj nëse prodhoni përmbajtje të shkëlqyeshme që ata duan të shikojnë.

Lidhni llogarinë tuaj Paypajj në përshkrimin dhe inkurajoni fansat tuaj që të dhurojnë gjatë videos suaj. Kohët e fundit, YouTube zhvilloi butonin “Bashkohu”, duke lejuar krijuesit të ndërtojnë një komunitet të tifozëve. Sa herë që një shikues klikon butonin “Join” ngjitur me butonin “pajtohem”, ata kanë mundësinë e pagimit për t’u bashkuar me komunitetin tuaj.

Super bisedat janë gjithashtu një tjetër model i popullarizuar i financimit për YouTubers. Krijuesit do të fillojnë një transmetim të drejtpërdrejtë dhe do t’i lejojnë shikuesit të dhurojnë gjatë transmetimit. Shikuesit mund të zgjedhin të zotohen shuma nga 1 deri në 100 dollarë ose më shumë.

Faktorët që ndikojnë në normat e fitimit të parave

Faktorët që ndikojnë në normat e fitimit të parave
Ka një sasi të konsiderueshme të ardhurash nga reklamimi në YouTube çdo vit. Pra, si siguroheni të jeni në maksimum për mundësinë tuaj për të marrë sa më shumë para ne youtube?

Makesfarë e bën të shkëlqyeshëm një kanal në YouTube? Shumë YouTubers nuk e kuptojnë se lloji i përmbajtjes që prodhojnë, së bashku me temën e kanalit të tyre, dhe disa faktorë të tjerë luajnë një rol në normat e fitimit të parave në platformë.

Nëse dëshironi të maksimizoni të ardhurat tuaja nga reklama në YouTube, atëherë vlerësoni kanalin tuaj duke përdorur kriteret e mëposhtme.

 • Numëri i abonuezve – Numri i pajtimtarëve tuaj luan një rol masiv në sa të ardhura nga reklamat që merrni në fund të muajit.
 • Cilësia e videos – Kompanitë e reklamave u pëlqen të punojnë me kanale që kanë vlerë të lartë prodhimi. Nëse jeni duke filmuar video duke përdorur celularin tuaj, mund të jetë një ide më e mirë për të përmirësuar në një DSLR dhe për të prodhuar përmbajtje me cilësi më të mirë për shikuesit dhe reklamuesit.
 • NIveli i lidhshmeris Reklamuesit janë të gatshëm të paguajnë kanale më shumë nëse kanë nivele më të larta të angazhimit. Nëse vlogu i juaj po merr mjaft pëlqime dhe komente, atëherë përmirëson shkallën tuaj të fitimit të parave.
 • Popullariteti – Sasia e vëmendjes që merr kanali juaj është një komponent kritik për të vendosur shkallën tuaj të fitimit të parave. Kanalet që mbështesin video virale, të tilla si “Doza juaj e përditshme e Internetit”, marrin miliona shikime në secilën video që prodhojnë, me shumë prej tyre që shkojnë virale. Nëse prodhoni vazhdimisht video virale, mund të prisni që reklamuesit të mblidhen në kanalin tuaj.
 • Përmbajtja – farë lloj përmbajtjeje po prodhoni? YouTube dhe reklamuesit nuk u pëlqen përmbajtjet e diskutueshme, dhe kjo mund të rezultojë në demonetizimin ose ndalimin e llogarisë tuaj.

YouTube do të paguajë normat më të larta të fitimit të mjeteve për familjen miqësore me audiencën më të gjerë të synuar. Për shembull, nëse drejtoni një kanal arsimor, me siguri do të merrni më shumë të ardhura nga reklama sesa dikush që rishikon pistoletat.

Puno on line nga shtëpija

Si të kualifikoni llogarinë tuaj në YouTube për fitim parash?

Si të kualifikoni llogarinë tuaj në YouTube për fitim parash?
Nëse mendoni se keni atë që duhet për të qenë ylli tjetër i madh në YouTube, atëherë filloni kanalin tuaj sot. Sidoqoftë, është e rëndësishme të theksohet se do të duhet të plotësoni disa kritere kualifikuese nëse dëshironi të fitoni para nga llogaria juaj.

Në vazhdën e “Adpocalypse 2017” dhe gabimet e Logan Pauls në “pyllin vetëvrasës” japonez, YouTube vendosi ta bëjë më të vështirë për YouTubers të fitojnë paratë e llogarive të tyre. Në fund të vitit 2017, YouTube po merrej me polemika të shumta në media.

Disa krijues ishin duke kapërcyer kufijtë, duke botuar përmbajtje të paligjshme, të tilla si kanale që promovojnë video të vajzave të reja. Këto video kishin seksione të komenteve të mbushura me pedofila që admirojnë trupat e fëmijëve të vegjël.

Disa reklamues po luanin video për rekrutimin e ISIS, ndërsa të tjerë dyshohej se po përpiqeshin të ndryshonin fushatat politike. Pikershtë për këto arsye, dhe shumë më tepër, që YouTube vendosi te shtrngoj shiritin për fitimin e parave nga kanalet në platformë.

Që nga viti 2019, nëse doni të fitoni para nga kanali juaj në YouTube, duhet të plotësoni kriteret e mëposhtme.

 • Koha e shikimit – Kanali juaj duhet të ketë një kohë të kombinuar totale të shikimit jo më pak se 4,000-orë në 12 muaj.
 • Numërimi i abonenteve – Kanali juaj duhet të ketë një minimum prej 1.000 pajtimtarësh.

YouTube rriti kërkesat për të mbrojtur veten nga pasojat e vitit 2017, duke siguruar që ata nuk do të duhet të durojnë një pengesë të kushtueshme ose një padi.

Krijuesit argumentojnë që YouTube nuk është më një hapësirë ​​e lirë ku krijuesit sundojnë përmes prodhimit të përmbajtjes me cilësi të lartë. YouTube tani është një platformë reklamimi, e drejtuar nga tekat e korporatave dhe markave.

Megjithatë, ky fakt nuk do të thotë që nuk mund ta bësh atë si krijues në YouTube. Ka qindra njerëz që plotësojnë kërkesat dhe fitojnë paratë e kanaleve të tyre çdo ditë, dhe nuk ka arsye pse nuk mund të jesh njëri prej tyre.

Qëndrueshmëria është Thelbësore

Ështëtë plotësisht e mundur të sigurosh jetesën e mirë nga reklamimi në YouTube, ose nga mbajtja e një kanali dhe fitimi i parave nga llogaria juaj. Sidoqoftë, nëse ekziston një mësim nga leximi i këtij artikulli, është kjo;

Prodhimi, redaktimi dhe ngarkimi i përmbajtjes është si çdo punë tjetër, dhe kërkon kohë për të qenë i suksesshëm.

Sigurisht, jeta e një YouTuber mund të tingëllojë magjepsëse. Qëndrimi në shtëpi dhe prodhimi i videove mund të duket më mirë sesa të shkoni në zyrë dhe të kaloni ditën tuaj në një zyr duke bërë diçka që ju urreni.

Sidoqoftë, nëse mendoni se nuk do t’ju duhet shumë punë e vështirë për të arritur kriteret kualifikuese të përcaktuara nga YouTube, atëherë mendoni përsëri. Do të duhet të bëni të njëjtin lloj përpjekje për të promovuar kanalin tuaj dhe krijimin e përmbajtjes, siç do të bëni me punën tuaj.

Për fat të mirë, si YouTuber, ju jeni shefi juaj – dhe ju vendosni rregullat se sa shumë dëshironi të punoni. Sidoqoftë, rezultatet tuaja varen nga përpjekja juaj.

Sugjerime të tjerë si të fitoni para online