Si të fitosh para nga facebook,10 mënira për të fituar para në facebook

Si të fitosh para nga facebook,10 mënira për të fituar para në facebook

Zhdo kush mund të fiton në facebook

Zhdokush mund të fiton para ne Facebook! Si çdo gjë në jetë, duhet të jesh këmbëngulës dhe të mos heqësh dorë nëse fushata juaj nuk funksionon herën e parë.

Për shumicën e këtyre sugjerimeve, cilësia e profilit tuaj në Facebook do të jetë mënyra juaj më e mirë për të bërë përshtypjen e parë.

Ka shumë mashtrues në Facebook që i premtojnë botës shum dhe kurrë nuk realizojn. Ju nuk dëshironi të jeni një nga këta njerëz pasi shanset tuaja për të fituar para në facebook do të jen minimale.

Sigurohuni që profili juaj i Facebook ta bëjë të duket sikur jeni një person i vëtet serioz. Vendosni një fotografi të vetes ose kompanis tuaj të biznesit.

Gjithashtu, sigurohuni që të renditni qytetin e saktë ku jetoni në mënyrë që njerëzit të mos mendojnë se postoni aksidentalisht në grupin e gabuar. Dhe përfshini informacionin e kontaktit dhe një lidhje në internet nëse zotëroni një biznes lokal ose online.

Pasi profili juaj të jetë gati për të u shikuar, tani jeni gati të filloni të fitoni para nga facebook. Në shumicën e rasteve, ju do të shisni artikuj ose shërbime që tashmë zotëroni. Por, do të përfshijmë edhe disa sugjerime të tjera.

Në varësi të mënyrës sesi po planifikoni të fitoni para me Facebook, duhet të merrni parasysh gjithashtu krijimin e një llogarie të veçantë. Në këtë mënyrë, ju mund ta mbani aktivitetin tuaj personal privat nga ai i biznesit. Nëse doni të mbani gjithçka nën një llogari, kjo është gjithashtu në rregull sidomos nëse dëshironi të jeni një shitës individual.

Si të fitoj para nga facebook

Të ngjajshme;
Si te fitosh para online
Sa para mund të fitoni nga Youtube? 10 Youtubers më të suksesshm
Si te fitoj para nga instagrami1.Bëhu ndikues publik në facebook

Ju mund të fitoni para në facebook duke u bërë një ndikues publik me profilin tuaj personal. Nëse postimet në llogarin tuaj në facebook marrin pëlqime dhe komente të mira, të bëheni influencues është një mënyrë e mirë për të fituar para nga facebook.

Gjithashtu nëse keni një tifozeri në vijim dhe bashkëveproni me ta përmes profilit tuaj personal, atëherë mund të fitoni para në facebook duke u regjistruar përmes një llogarie ‘influencer’

Pas regjistrimit, do t’ju kërkohet të plotësoni një formular ku do të vendosni informacionin e profilit tuaj dhe mund të rregulloni çmimin si një ndikues. Për shembull, ju mund të paguheni 500$ për postim në facebook duke i dhënë theks një marke

2.Shit produkte në facebook

Vendoseni lidhjen e produktit tuaj në kutinë e lidhjeve dhe jepni një kod kuponi për të ofruar një zbritje për produktin.

Ju gjithashtu mund të përdorni një lidhje nga çdo vep faqe e tregtisë elektronike dhe të bashkëngjitni një kod kuponi. Tifozët tuaj do të blejnë produktin nga lidhja juaj dhe ju do të fitoni para përmes lidhjes.

Ju mund t’i vendosni lidhjet e paguara në facebook nga cilido prej uebfaqeve, Amazon, Flipkart, Snapdeal, ose cilido prej tyre të sigurojë një prqindje nga fitimet e tyre.

Fito më shumë oferta duke i promovuar në facebook:

Jepni një ofertë tërheqëse si 10-15% zbritje ose ofroni oferta si;blini një tjetrn merni falas. Oferta juaj duhet të jetë konkurruese ose më e mirë se sa konkurrentët tuaj.
Promovoni këtë ofertë me reklama të paguara në facebook.
Ose, përfshini faqe me ndikim në facebook ose njerëz për të promovuar ofertën tuaj.

Çfarë mund të Shisni në facebook

Pothuajse gjithçka mund të shitet në Facebook. Shumica e njerëzve e përdorin Facebook-un për të shitur makinat e tyre të përdorura, sendet e dorës së dytë, artikujt e punuar me dorë, librat elektronikë dhe shum qka tjetr.

Disa gjëra që nuk mund t’i shesësh në Facebook përfshijnë:

 • alkool
 • Droga të paligjshme
 • duhani
 • Armët e zjarrit
 • kafshët
 • Produkte të fatit
 • Disa produkte të kujdesit shëndetësor

3.Hap facebook faqe

Një faqe në facebook ka potencialin për të fituar para ne facebook sa një miliard. Faqja indiane Inshort filloi së pari si një faqe në facebook i cili më vonë u bë një startup për ndarjen e çdo artikulli të lajmeve me 60 fjalë.

Për të fituar para nga facebook faqe tifozësh, së pari duhet të krijoni një të tillë. Dhe pastaj ndiqni këtë udhëzues të vogël.

Si mund të fitosh para nga facebook faqja jote

Duhet të jeni të qartë që nga dita e parë se doni të bëni para nga facebook faqja juaj. Për këtë, duhet të dini potencialin e një kariere e cila do t’ju ndihmojë të fitoni para dhe interesin tuaj për këtë temë.

Për shembull, një faqe tifozerie e Afiliate marketing do të krijojë një fitim të mirë nga faqet e internetit si amazon.e-bay dhe te tjera

Te fitosh para nga facebook faqe nuk është një punë dy javësh. është gjithashtu e rëndësishme që ju të keni njohuritë themelore në lidhje me fushën, në mënyrë që të krijoni përmbajtje për fansat tuaj dhe të frymëzoni njerëzit e tjerë që të pëlqejnë faqen tuaj.

Publiko përmbajtje

Filloni të ndani përmbajtjen. Përmbajtja juaj duhet të jetë e tillë që njerëzit të lexojnë / shikojnë dhe të ndajnë.

Në faqet në Facebook thuhet se kanë një shtrirje të ulët organike dhe njerëzit shpesh ju harrojnë nëse nuk jeni konsistent.

Duhet të keni një përmbajtje të shkruar paraprakisht. Gjithashtu, duhet të planifikoni postimet tuaja në mënyrë që nëse jeni i zënë diku, faqja juaj do të vazhdojë të funksionojë.

Ju mund të planifikoni postimet tuaja në media sociale me aplikacione si Buffer dhe HootSuite.

Ndërlidhu me konsumatorët/lexuesit

Ose, ju mund të fitoni para duke postuar lidhje të markave të tjera.

Në marrëdhëniet e marketingut ndërtimi është i detyrueshëm. Do të merrni pagesën tuaj të parë nga promovimet bashkëpunuese ose si postime të sponsorizuara.

Postimi i sponsorizuar do të thotë që ju paguheni për të shkruar (dhe postuar) për një markë, në faqen tuaj fb.

4.Fito para përmes aplikacioneve në Facebook

Analizoni statistikat në facebook. Ju duhet të jeni në gjendje të parashikoni me analizën e të dhënave se, cili lloj postimesh funksionon më mirë në cilën ditë të javës.

Marketingu mund të bëhet i suksesshëm vetëm nëse jemi në gjendje të masim statistikat. Ashtu si google ka analitikën e tyre për faqet e internetit, facebook ka analitikën e vet për faqet.

Aftësia për të marrë strategji dhe vendime të marketingut. Një fushatë marketing nuk mund të jetë e suksesshme pa një planifikim strategjik. Një tregtar efektiv e di se cilat do të jenë rezultatet e një fushate në fund të muajit.


Aftësia për të krijuar një përmbajtje miqësore në facebook. Për shembull, postimet me 40 karaktere në facebook marrin 86% më shumë angazhim. Ju duhet të dini se cili lloj i përmbajtjes funksionon më mirë në një situatë.

Ju mund të fitoni para duke u bërë një zhvillues i aplikacionit facebook. Ose, mund të zhvilloni një aplikacion facebook në mënyrë të pavarur.

Në aplikacionin tuaj mund të fitoni para duke aplikuar për reklama të banderolave ose mund të shesni mallra virtuale të juaja ose nga disa kompani lojrash si EA, Zynga, Popcap etj.

5.Krijo facebook reklama

Thënia; “Ju duhet të shpenzoni para për të fituar para.” Dhe kjo është sigurisht rasti me drejtimin e reklamave të paguara nëFacebook. Ju keni parë këto reklama, ato janë banderolat e vogla në anën e djathtë të faqes, si dhe postimet e sponsorizuara që shfaqen direkt në burimin e lajmeve.

Përsëri, cookies që ju ndjekin rreth e rrotull në internet, ju përcjellin në Facebook. Kështu që reklamat që shfaqen janë diçka për të cilën ju interesojnë dhe keni më shumë të ngjarë të klikoni dhe madje të blini produktin. Kur ju jeni një reklamues kjo është një lajm i shkëlqyeshëm sepse reklamat tuaja po i marrin sytë nga njerëzit e duhur.

Si çdo lloj reklame në internet, reklamat në Facebook mund të jenë të kushtueshme dhe është mjaft e lehtë të shpenzoni shumë para pa kthim nëse nuk dini çfarë po bëni.

Pra, para se të përdorni këtë metodë për të fituar para në Facebook, duhet të keni të gjitha sistemet tuaja në vend, duhet të keni qenë në biznes për një kohë, dhe ju duhet të keni disa para në rezervë sepse do të ketë disa prova dhe gabime para se të gjeni reklamën dhe ofertën që funksionon.

Ju gjithashtu duhet të keni ndjekje të mirë në vend, në mënyrë që të dini saktësisht se cilat reklama po funksionojnë dhe cilat jo në këtë mënyrë nuk harxhoni para për reklama që nuk funksionojnë dhe mund të hargjoni më shumë para në reklamat që janë duke funksionuar.

Një metodë e lidhur me këtë është rritja e postimeve. Kur të gjeni një postim në Facebook i cili po funksionon mirë dhe do t’i përfshijë perspektivat tuaja, ju mund ta “rritni” atë duke paguar para shtesë. Nxitja e vë atë para më shumë njerëzve.

Nxitja e postimeve është mënyra më e thjeshtë për të bërë një shpallje në Facebook; pasi të gjeni një postim të dobishëm që funksionon mirë, duhet të përdorni opsionet më të përparuara të reklamave të Facebook për të promovuar ato postime që funksionojnë mirë.

Disa këshilla për reklamat

Ndërsa postimet e faqeve mund t’ju ndihmojnë të fitoni para nga facebook, gjithashtu duhet të përdorni reklama të paguara për të arritur një audiencë të re. Ju mund të krijoni reklamat tuaja ose të përdorni një shërbim si Flourish With Facebook Ads për të krijuar reklama profesionale që mund të tërheqin më shumë klikime herën e parë.

Ndërsa krijoni postime në faqen tuaj, do të keni mundësinë të klikoni në butonin blu “Boost Post”. Pas klikimit të butonit, do të çoni në mjetin e krijuesit të reklamave. Edhe pse ka më shumë veçori nga ato që përmenden më poshtë, ekzistojnë tre mjete të cilave duhet t’u kushtoni vëmendje të madhe:

Objektivi (A doni të bashkëveproni me audiencën tuaj ose të bëni shitje?)
Audienca (Synoni një audiencë specifike apo jo?)
Buxheti (Sa jeni i gatshëm të shpenzoni dhe sa ditë dëshironi që fushata të zgjasë?)
Një përfitim i madh i reklamave në Facebook është se ju mund të synoni një audiencë specifike bazuar në vendin ku ata jetojnë, moshën, gjininë dhe interesat. Ose, ju gjithashtu mund të reklamoni për ndjekësit tuaj dhe miqtë e tyre nëse zgjidhni.

Ju gjithashtu mund të monitoroni personat e arritur dhe numrin e angazhimeve. Pasi të mbarojë fushata, mund të krahasoni numrin e angazhimeve me koston totale të fushatës për të llogaritur shumën tuaj të kostos për një klikim (CPC).

Nëse keni reklamuar diku tjetër për biznes, e dini që reklamimi mund të jetë i shtrenjtë me nxitim. Reklamimi në Facebook është relativisht i lirë për reklamat me pagesë pasi që ju mund të zgjidhni audiencën tuaj të synuar vetëm për disa dollarë në krahasim me qindra ose mijëra dollarë për fushatë.

Drejtimi i reklamave në Facebook është një proces mësimi i bazuar në gjykim dhe gabim. Për shkak të kërkesave me kosto të ulët, mos kini frikë të provoni disa fushata të vogla që kushtojnë vetëm 10 deri në 15 dollarë secila me audiencë të ndryshme të synuar për të gjetur atë që funksionon më mirë për ju.

6.Investo në Facebook

Ky është një sugjerim tjetër që çdokush mund të përdorë për të fituar para me Facebook. Dhe, nuk do të duhet as të krijoni një llogari në Facebook! Ndërsa mund ta gjeni këtë si ironi, Facebook është një kompani e tregtuar publikisht në Indeksin ‘Nasdaq’

Simboli i vendosjes së aksioneve në Facebook është FB dhe mund të blihet me çdo broker ose në llogarinë e tatueshme të brokerimit. Ju mund të konsideroni blerjen e aksioneve në Facebook me Stockpile për këto tre arsye:

Ju mund të blini aksione të pjesshme të çdo aksioni individual ose ETF
Llogaritë e reja marrin një dhuratë prej 5 $ për çdo aksion
Për shkak se një pjesë e vetme në Facebook tregton për afro 187 dollarë nuk do të mund të blini një pjesë të vetme përmes një brokerimi tradicional si Vanguard ose Fidelity nëse mund të investoni vetëm 100 dollarë sot.

Me Stockpile, ju mund të blini aksione të pjesshme të aksioneve në mënyrë që të paktën të blini një pjesë të një aksioni. Në këtë shembull, një investim 100 $ do t’ju lejojë të zotëroni 53% të një aksioni. të gjithë duhet të fillojnë prej diku!

Ky është një sugjerim tjetër që çdokush mund të përdorë për të fituar para nga Facebook. Dhe, nuk do të duhet as të krijoni një llogari në Facebook!

7.Bëhu menaxhues i mediave sociale

Nëse jeni adhurues i mediave sociale, mund të paguani gjithashtu për të menaxhuar llogaritë e korporatave të mediave sociale. Si një asistent virtual i mediave sociale, përgjegjësitë tuaja mund të përfshijnë:

 • Publikimi i postimeve në media sociale
 • Prgjigje komenteve dhe bashkëveprim me ndjekësit
 • Krijimi i grafikëve të mediave sociale
 • Monitorimi i matjeve të fushatës së reklamave
 • Ndërtimi dhe ritja e madhësisë së audiencës

Po ashtu ju do të duhet të menaxhoni llogarinë e mediave sociale në platforma të tjera përveç Facebook. Pra, mund të jetë një ide e mirë të paktën të njiheni me platformat më të mëdha si Instagram, Pinterest dhe Twitter gjithashtu.

Nëse jeni i suksesshm në Facebook, kjo mund të jetë një mundësi e përkryer për të punuar nga shtëpia dhe për të fituar të ardhura me kohë të pjesshme me orë fleksibël.

8.Bashkanxhitu në facebook grupe dhe ndihmo të tjerët

Një mënyrë tjetër për të fituar para me Facebook potencialisht është bashkimi në grupe dhe ndihma për t’iu përgjigjur pyetjeve të njerëzve. Ky do të jetë një mundësi e vlefshme për blogerët dhe pronarët e biznesit.

E tëra çfarë ju duhet të bëni është të gjeni grupe që përputhen me fushën tuaj të ekspertizës. Në një farë mënyre, ju mund të thoni se këto grupe zëvendësuan rolin e forumeve në internet që ishin të njohura në epokën e internetit para Facebook.

Nëse jeni një investitor i zgjuar, mund të bashkoheni në disa grupe investuese dhe të ndihmoni njerëzit me pyetjet e tyre të ndryshme për investime. Për shembull, mund të krahasoni aplikacione falas për investime.

Edhe nëse investimi nuk është specialiteti juaj, mund të gjeni një grup që është për ju. Ndërsa ndihmoni njerëzit, ju mund të ndërtoni një reputacion dhe madje mund të përfshini lidhje në faqen tuaj të internetit për t’ju ndihmuar lexuesit.

Zhdo vizitë në faqe nënkupton më shumë trafik në uebfaqe që mund të rrisin potencialisht renditjen ne motorin e kërkimit dhe ndoshta edhe të fitoni një komision shoqërues.

Ashtu si grupet e Blej dhe Shit në Facebook, ju duhet t’i kushtoni vëmendje udhëzimeve të postimit të grupit. Në qoftë se nuk jeni një moderator, ju mund të mos jeni në gjendje të postoni lidhje lidhëse ose artikuj vetë-promovues.

Shumë grupe kanë këto politika për të mbajtur spam në minimum, kështu që lexuesi po merr këshilla të shëndosha dhe të paanshme.

9.Krijo facebook live video

Nëse nuk jeni të trembur nga kamera, Facebook Live mund të jetë një mënyrë tjetër argëtuese për të ndërtuar një markë personale. Ndoshta krijoni video që tregojnë se si po punoni nga shtëpia ose përdorni një produkt në kohë reale.

Ose, ju mund të organizoni një sesion të drejtpërdrejtë të pyetjeve dhe përgjigjeve, ku shikuesit live drejtojnë pyetjet e tyre dhe ju përgjigjeni atyre live.

Ndërsa shpejtësitë e brezit të internetit rriten vazhdimisht, transmetimet live po bëhen gjithnjë e më të zakonshme dhe YouTube nuk është e vetmja platformë videove.

10.Fitoni Bonuse duke suxheruar

A përdorni një shërbim në internet që thjesht e doni dhe doni ta ndani me të tjerët? Rekomandimet e fjalës janë një nga format më efikase të reklamimit. Kompanitë e dinë këtë dhe kjo është arsyeja pse ata ofrojnë bonus për miqtë tuaj qe bashkohen nga media sociale.

Një kompani që ofron bonuse të referimit të një shoku është Rakuten. Ndoshta tashmë i përdorni ato për të fituar para në dorë pothuajse në çdo blerje në internet vetë!

Ju mund të dërgoni ftesa me email ose të klikoni butonat e aksioneve të mediave sociale në llogarinë tuaj për të ndarë lidhjen tuaj të referimit. Nëse shoku juaj regjistrohet përmes lidhjes tuaj të kërkesës, mund të fitoni një bonus në para!

Më shumë kompani që përdorni rregullisht ofrojnë shpërblime referimi sesa mund të realizoni. Merrni një minutë ose dy dhe shikoni nëse mund të fitoni para shtesë duke shkëmbyer aplikacionet dhe faqet e internetit të preferuara në mediat sociale.

Përfundimi

Zhdokush mund të fitoj para nga Facebook. Nuk ka rëndësi nëse doni të shisni në vend ose dëshironi të promovoni një faqe në internet. Duke u bashkuar me grupe, duke bashkëvepruar me anëtarët e tjerë të Facebook-ut, dhe mbase edhe duke drejtuar një reklamë të paguar ose dy, mund të fitoni para në Facebook nëse dëshironi mjaftueshm dhe nese jeni te gstshm te investoni mund dhe koh.

Edhe nëse doni vetëm të rendisni një shitje ose të shesni makinën tuaj të vjetër dhe të fitoni para një herë, Facebook është një mënyrë falas dhe efikase për t’u thënë të tjerëve se çfarë keni për shitje.

Të ngjajshme;

Si te fitoni para nga youtube

5 mënira si të fitoni para nga instagrami

Puno on line nga shtpija

Si të bëheni një “Freelancer”shkrimtar i pavarur